HABERLER

HABERLER |

ALTINŞEHİR OKULLARI E-TWINNING PROJESİNDE!

Özel Altınşehir Okulları tüm dünya ülkelerinin yer aldığı Uluslararası Eğitim Portalı ‘’E-Twinning’’ de Türkiye adına 4 proje ile katılmaya hak kazandı.
Uluslararası başarılarıyla eğitime katkı sağlayan okulumuz, Çocuk Akademisi’nden Anadolu Lisesi’ne kadar öğrencilerimiz ile projelerini sürdürmeye devam ediyor.
Proje başkanlığını okulumuzun Yabancı Diller Koordinatörü Tuğba SALİHOĞLU’ nun yürüttüğü 
‘’ From East to West’’ ve ‘’ 3D My Dream World’’ isimli iki proje ile, projeleri paylaştığımız diğer dış ülkelerdeki okullara öncülük ediyoruz.
‘’My Future without Plastic’’ ve ‘’Etwin STEM’’ isimli diğer iki projede ise diğer ülkelerle  üye sıfatında çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Okulumuzu ve öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ederiz. 
E-Twinning Nedir? 
E-Twinning, Avrupa’daki okullar için oluşturulmuş bir topluluktur.
İletişim kurmak, işbirliği yapmak, projeler geliştirmek, paylaşmak; kısacası Avrupa’daki en heyecan verici öğrenme topluluğunu hissetmek ve bu topluluğun bir parçası olmak için, Avrupa ülkelerindeki katılımcı okullardan birinde çalışan personele (öğretmenler, müdürler, kütüphaneciler v.b.) yönelik bir platform sunmaktadır.
eTwinning, Bilgi ve İletişim Teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla gerekli destek, araçlar ve hizmetleri sağlayarak okulların herhangi bir konuda kısa ve uzun vadeli ortaklıklar kurmasını kolaylaştırarak Avrupa'da okul işbirliğini teşvik etmektedir.
eTwinning Portalı (www.etwinning.net) ana toplanma noktası ve çalışma alanıdır. Yirmi sekiz dilde mevcut olan eTwinning Portalının bugün yaklaşık olarak 573.000'den fazla öğretmen üyesi bulunmaktadır. Portal, öğretmenlerin ortak bulması, proje oluşturma, fikirlerini paylaşması, en iyi uygulama alışverişinde bulunması ve eTwinning platformunda bulunan çeşitli özelleştirilmiş araçları kullanarak hemen birlikte çalışmaya başlaması için çevrimiçi araçlar sağlamaktadır.
2005 yılında Avrupa Komisyonunun e-öğrenme Programının ana hareketi olarak başlatılan eTwinning, 2007 yılından bu yana Yaşam Boyu öğrenme Programına sıkı bir şekilde entegre edilmiştir. Merkezi Destek Servisi, Avrupa'daki okullar, öğretmenler ve öğrenciler için eğitimi geliştiren 31 Avrupa Eğitim Bakanlığının uluslararası işbirliğinden oluşan European Schoolnet tarafından yönetilmektedir. Ayrıca eTwinning ulusal düzeyde 38 Ulusal Destek Servisi tarafından desteklenmektedir.
Ülkemiz eTwinning'e 2009 yılında dahil olmuştur. eTwinning Türkiye Ulusal Destek Servisi, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermektedir. Ülkemizde 52.000'den fazla okuldan, 129.000'den fazla kullanıcı portala kayıtlıdır ve şu ana kadar 23.000'den fazla projeye katılmışlardır. eTwinning Erasmus+ sürecinde de Avrupa Komisyonu'nun desteklemeye devam ettiği faaliyetlerden biridir ve son süreçte 2021 yılına kadar sürdürülecektir.